Feliratkozom a hírlevélre, hogy a leghamarabb értesüljek a versenyekről, és egyéb újdonságokról!

Lehet, hogy eddig rossz módon tanultál?

Sokan sokféleképpen tanulunk, és ez így is van rendjén, azonban önmagadat valószínűleg te ismered a legjobban. Használd ki ezt a tanulás során is! Mindenkinek célja az ismeretek gyors, ámde maradandó elsajátítása, és ezt különböző módokon tudjuk elérni. Már léteznek definiált tanulási stílusok, amelyeknek egy része az érzékleti modalitásokon alapul. Ebben a bejegyzésben bemutatjuk nektek ezeket a stílusokat, és biztatunk titeket arra, hogy találjátok meg a sajátotokat!


Fontos kiemelni, hogy egy ember többféle kategóriába is tartozhat, sőt, minél több érzékszervedet használod a tanulás során, annál hatékonyabb tudsz lenni, viszont ez a cikk segíthet eldönteni, hogy melyikre érdemes nagyobb hangsúlyt fektetned. A rutin kialakítása során vedd figyelembe az érzékszervi preferenciádat, továbbá a társas környezethez való viszonyulásod, a számodra motiváló környezetet és produktív napszakot.



Ha gyakran előfordul, hogy hamarabb emlékszel arra, hogy a tananyag egy adott része hol szerepelt a füzetedben, mint hogy mi volt maga a szöveg, emellett szereted a grafikonokat, átlátható ábrákat és a színek használatát, valószínűleg a vizuális tanulási stílus közel áll hozzád.


Úgy könnyítheted meg a saját dolgodat, ha már a tanulás megkezdése előtt megteremtesz magadnak egy letisztult környezetet, hiszen a vizuális úton tanulók hajlamosak a vizuális ingerek miatti figyelemvesztésre.


A tanulás során használj te magad is színeket, amelyeknek akár külön-külön jelentést is adhatsz (pl. történelem tantárgynál az évszámokat mindig zöld színnel jelöld ki, a neveket rózsaszínnel, a fontos helyszíneket pedig sárgával), esetleg készíts gondolattérképet¹, táblázatokat!


Ismétlés során nyugodtan nézz körül az interneten megtalálható prezentációk között, persze ezek tartalmát kezeld mindig kritikusan, és ellenőrizd, hogy azt tartalmazzák-e, amire neked ténylegesen szükséged van!



Ha a frissen megjelent zenék szövegét már másnap kívülről fújod, és a tanáraid szófordulatait hamarabb jegyzed meg, mint amit a táblára írnak, akkor te valószínűleg auditív alapon tanulsz hatékonyan.


A tanulás során igyekezz kizárni a zavaró hangforrásokat, hiszen ezek nálad nagyobb kavalkádot okozhatnak, mint a más tanulási stílusúaknál.


Mindenképpen tanulj hangosan, akár folyamatos hangos olvasással, akár úgy, hogy felveszed hangfelvételre a tananyagot, és azt hallgatod vissza.



Ha sosem bírsz fél óránál tovább egy helyben maradni, és telefonálás közben is folyton járkálsz, akkor a kinesztetikus tanulási típusúaknak szóló tippeket ajánlom figyelmedbe!


A pihenésre szánt idődből hozz létre több, rövidebb szünetet, ahol kicsit mozoghatsz. Tanulás közben is nyugodtan járkálj, rágózz, vagy motoszkálj a kezeddel (persze ne a telefont nyomkodd), ha úgy érzed, hogy ez neked segít. Olvasás során kövesd az ujjaddal is, hogy hol jársz!



A tanulási stílusokat a társas környezethez való viszonyulás alapján is lehet értékelni.


Ha könnyebben tanulsz másokkal együtt, és szereted meghallgatni a társaid nézőpontját, akkor valószínűleg a társas tanulási stílus fog kedvezni neked. Keress tanulópárt, vagy olyan osztálytársat, aki szintén könnyebben tanul, ha mások is részt vesznek a tanulási folyamatban. Mondjátok fel egymásnak a megtanultakat, ha van időtök, készítsetek közösen gondolattérképet, jegyzetet, de figyeljetek arra, hogy az eredeti témánál maradjatok, és valóban a tanulásról szóljon az arra szánt délután, tehát különítsétek el a sima baráti találkozóktól.


A csendes tanulási stílusú emberek sokkal inkább szívesen tanulnak egyedül, mint társaságban. Ha meg vagy győződve arról, hogy ebbe a típusba tartozol, akkor „csak” annyi dolgod van, hogy zárd ki a külső tényezőket, ne engedj a kísértéseknek, és haladj a saját tempódban. Ha otthon nem tudod elérni a számodra legideálisabb körülményeket, akkor iratkozz be a helyi könyvtárba!



Ha nem tudod tisztán eldönteni, hogy melyik típusba tartozol, az alábbi két link a segítségedre lehet. Az egyik oldalon konkrétan tesztelheted a különböző érzékszerveidet használva memóriádat. Ez a teszt a rövid távú memóriád felmérésében segít, így ne alapozz csak erre, viszont lehet, hogy saját magadat is meg tudod lepni. A másik oldal a szokásaidat és az általad alkalmazott praktikákat, megtapasztalt érzéseket figyelembe véve méri fel, hogy melyik típusba tartozhatsz.


Akár megtalálod magad a stílusokban, akár nem, ne feledd, hogy a tanulásba fektetett idő sosem vész kárba!



¹https://norberthires.com/gondolatterkep-keszitese/

https://blog.dontpanicangol.com/milyen-tanulotipus-vagy/

https://neteducatio.hu/wp-content/uploads/2016/09/Tanul_C3_A1si_st_C3_ADlusok_1.pdf

https://www.mindenmegtanulhato.hu/a-het-tanulasi-stilus/

http://hatekonytanulas.blogspot.com/2012/05/tanulasi-stilusok.html