Feliratkozom a hírlevélre, hogy a leghamarabb értesüljek a versenyekről, és egyéb újdonságokról!

Nem akarsz rögtön továbbtanulni? Ez neked szól!

Nagyon sokan vagyunk középiskolások, akiknek nem egyértelmű, hogy milyen irányban szeretnénk továbbtanulni. Ennek számos oka lehet, többek között az, hogy az iskolai tantárgyak alapján nem egyértelmű, hogy milyen munka lenne való nekünk. Például egy átlagos középsuliban nem találkozik az ember az üzleti világ nyújtotta lehetőségekkel, így azt sincs lehetősége felmérni, hogy szívesen dolgozna-e ezen a területen. A középiskola önmagában nem ad világlátást és tapasztalatokat, sőt, önismereti szempontból sem ad sok támpontot, mert egy egysíkú elvárásrendszert állít fel. Az iskolarendszerben elért siker nem tükrözi azt, ami aztán felnőttként sikerhez és kiemelkedő teljesítményhez vezethet. Lásd: https://gimimore.hu/a-kitunoseg-mitosza/

 

Hogyan szerezhetünk olyan tapasztalatokat, amelyek segítik a döntésünket és amelyek által tisztábban láthatjuk képességeinket, érdeklődésünket? Erre lehet megoldás a “gap year”, vagyis egy szabad év az érettségi után és a továbbtanulás előtt. (Vagy akár mesterképzés előtt, alapképzés után.) Bár Magyarországon ez a fogalom még nem épült be a köztudatba, számos országban évek óta lehetőségként tartják számon. Például német nyelvterületeken egy hasonló program FSJ-ként ismert, vagyis Freiwillige Soziale Jahr-ként, amit évente több, mint 100.000 fiatal vesz igénybe. Az FSJ kifejezetten az önkéntes munkára fókuszál, szervezetek sokasága tudja így hatékonyabbá tenni munkáját, iskolákban, NGO-ban, kulturális és fenntarthatósággal foglalkozó intézményekben dolgozhatnak a fiatalok, és az ellátásukról az állam gondoskodik. (kb. 390 Euró zsebpénzt kapnak havonta.) Egy kutatás szerint a fiatalok 40%-a komolyan gondolkodik egy gap year megvalósításán. Ez sokkal jobb döntés lehet, mint egy olyan egyetemre menni, amelyik nem is érdekel valójában. Hogy miért? Mutatjuk:

 

– Dolgozhatsz,

Ha nem az önkénteskedés mellett döntenél, ez alatt az év alatt dolgozhatsz is, ami nem csak azért hasznos, mert munkatapasztalatot szerzel, hanem pénzt is kereshetsz. Így megspórolhatod a diákhitelt, de mindenképp segít a szüleidtől való függetlenedésben.

 

 

– Felfedezhetsz más kultúrákat,

Ha külföldön töltenéd a gap year-t, akkor biztosan egy felejthetetlen kaland vár rád. Barátokat szerezhetsz a világ minden tájáról és a személyes kapcsolatokon keresztül megismerhetsz különböző vallásokat, hagyományokat, gondolkodásmódokat, ami nem csak egy új világot nyithat meg számodra, hanem a saját értékrended és érdeklődésed tisztázásában is segít.

 

– Nyelvet tanulhatsz,

Ha a suliban nem sikerült számodra elég magas szinten elsajátítani egy nyelvet, akkor ez a tökéletes lehetőség. Idegen nyelvi környezetben tölthetsz hónapokat, ami alatt rá vagy kényszerítve a folyamatosan használd az adott ország nyelvét. Ennél jobb gyakorlás nincs! Persze nem csak így készülhetsz a nyelvvizsgára: https://gimimore.hu/nyelvvizsgara-keszulsz-igy-lehetsz-hatekonyabb/

 

– Önkénteskedhetsz,
Ha hosszabb ideig önkénteskednél egy gap year során, jobban el tudsz mélyedni egy-egy probléma megoldásában, együtt dolgozhatsz egy nemzetközi csapattal és átélheted a segítségnyújtás örömét. Erről itt írtunk hosszabban:  https://gimimore.hu/megeri-onkenteskedni/ 

 

Ehhez konkrét programokat kínál az EU és az ENSZ is, így a lehető legkisebb költséggel megoldhatod. 

 

– Nem kell tanulnod egy ideig. 🙂

Az érettségi és a gimi utolsó nagy hajrái megterhelőek, sokan ezért nem akarnak rögtön az egyetem még keményebb tanulási kihívásaiba belecsöppenni. Erre is egy lehetőség a gap year! A rengeteg elméleti tanulás után lehetőséget ad valódi, kézzelfogható tapasztalatokat szerezni és kicsit átgondolni a jövőt. 

Gyakori félelem az a diákokban, hogy lemaradnak a gap year miatt kortársaiktól, mert csak később vágnak bele a gimi utáni tanulmányaikba. Emiatt lehet, hogy később helyezkednek csak el, mert “elvesztegettek” egy évet. De valóban elvesztegetésnek számít egy év külföldön, nyelvtanulással, új barátságokkal, felejthetetlen kalandokkal, ahol számtalan új ismeretet és skillt sajátíthat el az ember?

Ezeket érdemes mérlegelned a döntés során: 

 

– Pénzt akarsz keresni vagy önkénteskedni szeretnél? Ha utazni akarsz, mennyi pénz áll rendelkezésedre?

– Mennyi ideig szeretnél távol lenni? Egy év vagy elég pár hónap?

– Új nyelvet akarsz tanulni vagy gyakorolni akarsz egy általad ismert nyelvet?

– Milyen körülmények közé szeretnél menni? Mi az, ami nélkül nem bírnád ki hosszabb ideig?

Ha készen állsz kilépni a komfortzónádból, a gap year talán a te utad. Kezdj el kutatni, hogy megtaláld a számodra tökéletes lehetőséget.

https://europa.eu/youth/go-abroad/volunteering_en

https://www.unv.org/