Feliratkozom a hírlevélre, hogy a leghamarabb értesüljek a versenyekről, és egyéb újdonságokról!

Legális puskák az érettségin? Léteznek!

Napról napra egyre közelebb kerülünk a végzős diákok nagy napjához, egyre nagyobb a nyomás és a drukk is. Pár nappal ezelőtt hivatalosan is kiderült, hogy az érettségi vizsgák előreláthatólag május 4-én kezdődnek, és a legtöbb tárgyból csak írásbeli rész lesz. Érdemes továbbolvasnod, ha te is az érettségi előtt állsz.

A lehető legjobb eredmények elérésének érdekében elengedhetetlen tényező az előre tervezés. Önmagában az is óriási segítség tud lenni, ha lelkileg felkészülsz a feladatok megoldásának lépéseire, ebben a különleges helyzetben azonban ez még nehezebb. Gondolkoztál már azon, hogy mit fogsz tenni, ha esetleg nem tudod egyből megoldani az előtted álló feladatot? A következő sorokban a középszintű vizsgákon használható legális puskákat fogjuk ismertetni, amelyek segítségül szolgálhatnak az ilyen helyzetekben.

Sokan nem tudják, hogy a magyar nyelv és irodalom érettségi írásbeli részénél négy darab helyesírási szótárat kell biztosítania termenként a vizsgahelyszínnek. Ha a nagy izgalomban esetleg elbizonytalanodsz egy szó helyesírásával kapcsolatban, akkor ezek a szószedetek támogathatnak téged a mínusz pontok elkerülésében.

Szintén kevesen tudják, hogy a matematika érettséginél egyszerre akár többféle függvénytáblázat használata is engedélyezett. Érdemes lehet beszerezni a két legnépszerűbbet; a „sárga” és a „fehér” tudástárat is, mivel van néhány képlet, amely csak az egyikben található meg. Ezen kívül a vizsga előtti időszakban ajánlott alaposan átlapozgatni az adott függvénytáblázatot, hogy ne élesben menjen el az idő a témakör keresgetésével. Továbbá, ennél a vizsgarésznél használható még szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép, körző, szögmérő, és vonalzó is.

A történelem írásbeli számonkérésnél szintén a vizsgahely nyújt majd termenként három darab helyesírási szótárat. Ezzel szemben a vizsgázónak magának kell gondoskodnia a megfelelő történelmi atlaszról. Érdemes ezt minél előbb beszerezni, hogy legyen elég idő az ismerkedésre. Ebben az adatgyűjteményben is temérdek mennyiségű információ van, amely segíthet a feladatmegoldásokban és az esszéírásban.

A nyelvi érettségik esetében csak az íráskészség feladatoknál lehet szótárat használni, amelyeket mindenki magának biztosít. Ha levélírás közben úgy látod, hogy van még időd bőven, akkor érdemes fellapozni a magyar-angol szótárat és választékos, kifinomult szavakkal bővíteni a levél tartalmát, hogy lehengerelhesd a szaktanárodat.

Plusz tippek:
Magyar: A műelemzésnél kifejezetten szeretik a tanárok, ha idéztek a vers vagy a novella szövegéből. Azon kívül, hogy ezzel feldobhatjátok az elemzést, még a szószámokhoz is hozzáadódik, így könnyebben elérhetitek a minimum 400 szavas határt.

Matek: A tanárok értékelik, ha az ő jelöléseiket alkalmazzátok. Ha marad még időd a sor befejeztével, akkor érdemes leellenőrizni a kapott megoldásokat, és a szöveges válaszokról sem szabad megfeledkezni.

Töri: A történelem esszéírásnál legalább olyan könnyen szerezhetsz pluszpontokat, mint amilyen könnyen elveszítheted azokat. Pár dolog, amiről semmiképp ne feledkezz meg: konkrét évszám(ok) írása, konkrét helyszínek említése, a forrásban található információ kiírása és alátámasztása.

Sikeres felkészülést! 🙂