Feliratkozom a hírlevélre, hogy a leghamarabb értesüljek a versenyekről, és egyéb újdonságokról!

Hogyan lehetnénk kreatívabbak?

Belegondoltál már, mit csinálsz, amikor bemutatkozol? Amikor a legújabb divat szerint öltözöl fel? Amikor népszerű hashtag-eket raksz a posztjaid után?

Különböző sablonokat követsz, amiket mások határoztak meg.


És amikor beírsz valamit egy matekos képletbe? Vagy amikor egy problémát csak feketének és fehérnek látsz? Ugyanezt teszed, csak a gondolataiddal.


Viszont ha a szokásainkat és a gondolkodásunkat is mások által meghatározott formák szerint alakítjuk, akkor mi marad nekünk?


A kulcs a kreativitás, ami elengedhetetlen, ha szeretnénk egyediek és rugalmasak maradni. Nade hogyan lehetnél kreatívabb? Máris elárulom!



Légy kíváncsi mindenre!


Te is biztos hallottad már, hogy úgy lehet hatékonyan új dolgokat tanulni, ha hozzá tudjuk kapcsolni őket a már meglévő tudásunkhoz. Itt viszont pont nem erről van szó. Most az a lényeg, hogy mindenhez úgy állj hozzá, mintha először találkoznál vele vagy hallanál róla. Érdeklődj úgy, mintha nem lenne háttértudásod: gondolkodj, kérdezz, csodálkozz rá a dolgokra, amiket eddig magától értetődőnek gondoltál! Ez vonatkozhat a házira vagy elvégzendő feladatra, egy filmre, amit már ezerszer láttál, vagy a barátaidra, akikről azt gondolod, kívül-belül ismered őket.


Amikor valamihez nyitottan állunk hozzá, akkor nem csak a lényegét akarjuk kiragadni, hanem fókuszt helyezünk az apró részletekre is. Ilyenkor szokott kiderülni, hogy van a tananyagnak egy egészen érdekes része, a kedvenc filmünk tud nekünk újat mutatni, és talán megismerhetnénk jobban azokat az embereket, akikkel a napjainkat töltjük.


Magad is meglepődsz majd, mennyi minden nyílik meg előtted, ha megszabadulsz az egyoldalú gondolatoktól.



Legyen több ötleted, mint amire szükséged van!


Ez pedig nem csak akkor lesz hasznodra, hogyha Murphy törvénye alapján semmi nem jön össze aznap. Mindig minden elromolhat, ezért nagyon hasznosak a tartalék ötletek, de arra gondoltál már vajon, hogy a kreativitásod is fejlesztik?


Hogyha ugyanis új ötleteid vannak arra, hogyan tudnál A-ból B-be eljutni, az azt jelenti, hogy képes vagy rugalmasan állni a problémákhoz, és nem a módszereidhez ragaszkodsz hajthatatlanul, hanem ahhoz, hogy eljuss a megoldáshoz – legyen bármi is az ára.



Mondj igent!


De ne csak a biztosra! Kreatívnak lenni bátorságot is kíván, ez pedig azt jelenti, hogy jó, ha igent mondasz olyan dolgokra is, amiknek még nem látod biztosan a kimenetelét. Ez persze nem egyenlő az ész nélküli kockázatvállalással, de az biztos, hogy a spontaneitás képes kimozdítani a komfortzónádból.


Hirtelen bejött egy délutáni programötlet? Lehetőséged lett egy utazásra ezen a hétvégén? Ne mérlegelj túl sokáig, mert a lehetőségek sem örökéletűek!

Elsőre talán ijesztőnek tűnik fejest ugrani valamibe, de ezek az alkalmak fognak segíteni neked abban, hogy ne csak az olyan helyzetekre mondj igent, amikor biztosan tudod, hogy képes vagy helytállni, hanem olyanokra is, amikor biztosan érzed, hogy képes leszel rá.



Koncentrálj a 80-ra!


Létezik egy úgynevezett 80/20-as szabály, ami azt mondja ki, hogy a következmények 80 százalékát az okok 20 százaléka határozza meg. Eredményeink 80 százaléka energiabefektetésünk 20 százalékából származik.


Ez a 20 százalék pedig nagyon hívogató tud lenni, ha csak arra gondolunk, hogy mennyi energiát fektessünk egy dolgozatra való felkészülésbe, ha viszonylag kis megerőltetéssel akár az ötös ponthatárát is megközelíthetjük.

Én viszont most arra kérlek, koncentrálj kicsit a 80-ra! Ha a szabályt úgy értelmezzük, hogy időnk nagy részében az ismerőseink 20 százalékával találkozunk, ruháink 20 százalékát hordjuk, vagy a körülöttünk lévő helyek 20 százalékán töltjük az időt, akkor észrevehetjük, mennyi minden marad körülöttünk, amiről talán tudomást sem veszünk.


Éppen ezért, koncentrálj néha a maradék 80 százalékra: hívj el valakit ebédelni a régi ismerőseid közül, vegyél fel valamit, ami évek óta nem volt rajtad, vagy kivételesen ne állj meg a kedvenc kávézódnál! Meglátod, mennyivel szélesíti ez is a látóköröd.



Maradj a jelenben!


A múlt ugyanis tapasztalatokra, a jövő pedig feltételezésekre épül. Ezek a tapasztalatok viszont ugyanolyan sablonok, mint amiket éppen igyekszünk elkerülni, csak még az átlagosnál is veszélyesebbek, hiszen saját magunk számára készítjük őket.

Viszont ha a jelenben maradunk, nem gondolkozunk azon, hogy mi volt akkor, vagy mi lesz ezután, így minden gondolatunkat arra tudjuk fordítani, hogy most milyen helyzetben vagyunk, és a legjobb tudásunk szerint mit tennénk.



Lehet, hogy a fenti pontok nagyon tudatosnak tűnnek, és nem érted, hogyan kapcsolódnak ahhoz, hogy valaki kreatív legyen az életben. Viszont szokták mondani, hogy a kreativitáshoz csak 10 százalék tehetség, de 90 százalék elszántság szükséges. Éppen ezért, ne vesztegesd az időd a folytonos túlgondolásra és próbáld ki, milyen, hogyha csak úgy belevágsz valamibe.


Vagy ahogy Picasso is mondaná: “Létezik ihlet, de munka közben kell rádtalálnia.”