Feliratkozom a hírlevélre, hogy a leghamarabb értesüljek a versenyekről, és egyéb újdonságokról!

Beszélgess el bárkivel!

A small talk, mint kifejezés nem feltétlen pozitívan él a gondolatainkban. Pedig igazából egy udvarias beszélgetést jelent könnyed témákról, amit legtöbbször ismerkedésre tudunk felhasználni. Talán a boltban sorban állva nem tűnik egy komoly képességnek, ha bárkivel el tudunk beszélgetni, azonban később ezek a szituációk fogják a kapcsolati hálónk alapját jelenteni, ami a karrierünket is meghatározhatja.


Ha sikerült felkelteni a figyelmed és szívesen fejlődnél Te is small talk-ban, ezt a cikket neked találtuk ki! És hogy mit tehetsz a sikeres kezdeményezésért? Máris mutatjuk!



Válassz jól témát!


Egy kommunikációs helyzetben három fő dolog adja magát témának: te magad, a másik fél, vagy a helyzet, amiben közösen vagytok benne. Ha megtanulod ezeket ügyesen variálni, bármilyen szituációból egy kellemes beszélgetést tudsz majd kihozni.


Beszélgetésindításnak jó ötlet lehet a közös helyzetet választani, hiszen ahhoz mindketten tudtok kapcsolódni, és a másik fél is inkább kedves ismerkedésnek, mintsem tolakodásnak fogja tekinteni. Ezután választhatod őt a csevegés tárgyának, hiszen az emberek szeretnek magukról beszélni, pláne, ha kérdésekkel ösztönzik őket erre. Hogyha a másiknak látszólag nincs több mondanivalója, áttérhetsz magadra is, elmondhatod a véleményed, vagy mesélhetsz röviden valamiről, ami veled történt a közelmúltban.


Ha pedig ennek ellenére is megakad a beszélgetés, egy kis csavarral bármikor visszanyúlhatsz az olyan általános témákhoz, mint a sport, a sorozatok vagy éppen a nagyvilág történései.



Tegyél fel nyílt kérdéseket!


Mindent megteszel, hogy minél érdekesebb kérdéseket tegyél fel valakinek, a beszélgetés mégis folyton megakad? Nagyon ismerős. Pedig nincs is rosszabb, mint erőltetetten megtörni a beszélgetésben beálló kínos csendet, ami valahogy újra és újra ott terem.


Jó hír azonban, hogy ezen könnyű változtatni, és egy darabbal sem kell több témán törnöd a fejed. Egyszerűen csak kerüld el az olyan kérdéseket, amiket egy gyors igen-nem válasszal le lehet zárni! Az emberek nem szívesen beszélnek feleslegesen idegeneknek, és egy eldöntendő kérdés után sokszor nem érzik felruházva magukat arra, hogy bővebben is kifejtsék, amit gondolnak. Ehelyett kérdezz például úgy, hogy miért, hogyan vagy mikor, és meglátod, mennyivel könnyebben nyílik meg neked a másik fél!



Hallgass aktívan!


Jó kis ellentmondásnak tűnik, ám az aktív hallgatás tényleg az egyik leghasznosabb dolog, amit elsajátíthatsz. De hogy mit is jelent ez pontosan? Azt, hogy minden figyelmed a másiknak szenteled és végighallgatod őt, anélkül, hogy folyamatosan a saját példád hoznád fel témának.


Ennek első feltétele, hogy ne szakítsd félbe. Ha komoly témáról van szó, mindenképp várd meg, amíg befejezi a mondandóját, de könnyed téma esetén akár kérdésekkel is segítheted (“Komolyan?” “Hogyhogy?”). Használhatsz hídnak nevezett nyelvtani elemeket is, amik nem viszik más irányba a beszélgetést, de arra buzdítják a másikat, hogy folytassa a történetet (“Nahát!” “Nem gondoltam volna!”).


Ha figyelmes hallgatóság akarsz lenni, fontos, hogy a másikra figyelj, miközben beszél, és ne azon gondolkozz közben, hogy te mit fogsz mondani. Őszinte reakciót úgyis csak akkor adhatsz, ha azt mondod, amit éppen gondolsz, és nem azt, amit már két perce kitaláltál.



Gyakorolj, gyakorolj, gyakorolj!


A cím magáért beszél: igazán jó beszélgetőpartner akkor leszel, ha bármilyen szituációban képes vagy megállni a helyed. Ebben pedig az segít, ha kihasználsz minden adandó alkalmat, a buszmegállótól kezdve a sorbanállásig a kisboltban. Felesleges párbeszédek idegenek közt nincsenek, hiszen minden helyzet hozzád tesz valamit és minden embertől tanulsz majd valami újat.



A hiedelemmel ellentétben tehát a small talk egyáltalán nem felesleges, sőt, idegen helyzetekben nagyon meg tudja könnyíteni az ismerkedést. Így ha kellő nyitottsággal állunk másokhoz, az olyan rugalmassá fog tenni minket, hogy bárkivel magabiztosan elbeszélgetünk majd bármilyen témáról, aminek nem kell többé az időjárásnak lennie.😉



Kérdések útravalónak:


  • Te könnyen ismerkedsz? Hogyha nem, vajon mi lehet az oka?
  • Szoktál beszélgetést kezdeményezni? Milyen témákról beszélsz szívesen?
  • Volt már olyan helyzet, amiben megszólítottál egy idegent és nagyon jól alakult a végére?