Feliratkozom a hírlevélre, hogy a leghamarabb értesüljek a versenyekről, és egyéb újdonságokról!

Az esszéírás rejtelmei

Te is érezhetted már, hogy egy-egy beadandó fogalmazásba beletörik a bicskád, hiszen a tartalom és stílus mellett még a felépítésre és a szószámra is figyelned kell. Az esszéírás nem egyszerű műfaj, de ahogy minden mást is, az írói képességedet egy kis gyakorlással tökéletesre fejlesztheted. Olvasd tovább a cikkünket pár trükkért, ami tuti felfelé húzza majd a jegyedet!
 
Egy beszélő cím
 
Első célod a figyelemfelkeltés és a témamegjelölés kell, hogy legyen. Próbálj olyan kreatív címet találni, ami az esszé tartalmáról szól, de mégsem a megszokott kategóriákba sorolható. Gondolj bele, hogy milyen lehet egy irodalomtanárnak a huszadik „Esszé a Rómeó és Júliáról” című beadandót olvasnia. Ha kérdést írsz a címbe, az biztosan elindít majd egy gondolatmenetet az olvasóban, ezt a tanárod is értékelni fogja.
 
Érdekes bevezetés
 
A cím után is fontos, hogy az érdeklődést fenntartsd, hiszen nagyon nem mindegy, hogy az olvasó milyen hozzáállással fogja végigfutni az irományodat. Ha már az első bekezdésed sem fogja meg, lehet, hogy könnyebben átsiklik az esszé többi részén is, ami neked kedvezőtlen. Fogalmazd meg miről/kiről is fogsz írni, keress hozzá példákat napjainkból. Minél több személyes utalással élsz, annál több okot adsz másoknak arra, hogy elolvassák az írásodat.
 
A tárgyalás – ahol a lényeg van
 
A sikeres bevezetés után neki is láthatsz a lényeg kifejtésének. Ez a rész inkább álljon tényekből, alátámasztott információkból esetleg kutatómunkából, mintsem személyes véleményből. Mindig figyelj arra, hogy az elvárt stílusban fogalmazz, és tartsd is magad hozzá
egészen az utolsó szóig. Esztétikailag sokat segít, ha a különböző témákat vagy esetleg érveket bekezdésekkel különíted el. Mindenképpen részletesen tájékozódj a dolgokról, mielőtt az esszéd részévé alakítod őket, viszont ne ess túlzásba a forráshasználattal; nehogy idézeket és utalások sorává váljon. Soha ne másolj ki mondatot vagy szövegrészt úgy, hogy a sajátodként tünteted fel, nincs is értelme, hiszen az esszé lényege, hogy a saját gondolataidat öntsd írásba, és persze a plágiumnak következményei lehetnek. Legvégül nem árt arra is figyelni, hogy a szöveg logikailag jól legyen felépítve, hiszen elég drasztikusan hathat, ha egy Petőfi esszét rögtön a halálával indítasz.
 
Lezárás
 
Most jöhet a személyes véleményed összegzés formájában. Kerekítsd le a mondanivalódat, vonj le következtetést, ha kérdést írtál címként és még nem adtál rá választ, arról is írhatsz. Terjedelemben a bevezetéshez hasonlítson, ne haladjon meg egy-két bekezdést.
 
Ha úgy gondolod, a végére értél
 
Ha úgy érzed az esszéd készen áll a beadásra, nincs más dolgod, mint hogy leülj és figyelmesen végigolvasd. Keress esetleges helyesírási vagy megfogalmazási hibákat és szerkeszd a szöveget, ha a helyzet úgy kívánja. Ha már tökéletesnek érzed, küldd át 1-2 ismerősödnek, ha ők is jóváhagyják, akkor nincs más dolgod, mint beadni határidőre az alkotást.
 
+1 jó tanács
 
Egyszerűbb lehet, ha beadandódat gépen írod, mintsem kézzel. Egyrészt letisztultabb és olvashatóbb így az egész, másrészt pedig sokkal egyszerűbb lesz szerkesztened, ha hibát találtál. A helyesírási gubancokat a különböző programok még ki is szúrják helyetted, de még
a szószámmal is pontosan tisztában lehetsz. Ha mindenféleképp kézzel kell írnod, először állítsd össze gépen, aztán másold át a véglegeset.